V našej pôsobnosti je i tzv. voľná krajina t. j. územie ležiace mimo CHKO Malé Karpaty. V tejto rovinatej a poľnohospodárskej krajine sa tiež dá zažiť malé dobrodružstvo a dozvedieť sa niečo nové.
Dnes Vás pozvem na prechádzku po jabloneckom náučno-poznávacom chodníku v k. ú. Jarná, Jablonec a Budmerice. Východiskom môže byť napr. Cífer – m. č. Jarná pri starom mlyne, futbalový areál v Jablonci alebo bývalé školiace stredisko Silnica.
Navrhujem začať v Jarnej a pokračovať popri Gidre západne s ukončením cesty v Budmericiach. Ide o trasu celým chodníkom v dĺžke cca 6 km. Chodníček kopíruje tok Gidry, takže spoznáte jej krásne meandre, cestou sa na info paneloch dozviete niečo o obyvateľoch a histórii obce Jablonec, o prírode a jej obyvateľoch pri toku…o historickej bitke pri Silnici (v r. 1705 – súčasť Rákocziho povstania), malá odbočka vedie od ihriska v Jablonci i k vyhliadkovej veži s výškou 11 m a oddýchnuť si pod ňou môžete v altánku. Cestou pri Gidre si ani nevšimnete, že prechádzate medzi roľami, lebo tok i chodník sú schované v zeleni a v plytkom údolí.
Po celej trase chodníka, ktorý sa dá prejsť i na bicykli, sú umiestené už zmienené infopanely, lavičky, odpadkové koše, fintness stroje, deti sa potešia zvieratkám, autu i lietadlu vyrobeným z dreva, občerstvenie býva možné pri ihrisku v Jablonci.
Komu bude prechádzka málo, môže sa ešte zastaviť v Budmericiach v anglickom parku pri kaštieli alebo pri rybníku Hájiček na obcou.
Tak hor sa do prírody ?
Text/Foto: H. Strašiftáková